neodímiumból, pontosabban annak vas-bór ötvözetéből (Nd2Fe14B) készül. A neodímimuról az átlagember talán annyit tud, hogy abból jó sok van Kínának, Nd a vegyjele és 60 a tömegszáma rendszáma. De ez nem az érdekes adatok mese, úgyhogy ezzel most nem is kell tovább foglalkozni, irány a 3d print meló!
Nézzük először a célterületet, ahova a tabletet szánom:
A szellőzőrostélyok alatt vagy egy horony, abba kellene beleapplikálnom. A rés keresztmetszetéről kellene tehát egy minta: ehhez vagy nekiállok hosszában kettévágni egy nagyobb flexszel ezt a részt, vagy… fogok egy darab gyurmát és belemasszírozom, hátha abból is látszani fog a rés alakja. Némi fontolgatás után ez utóbbi lett végül:
Ezt a gyurmametszetet előbb körberajzoltam:
…aztán rájöttem, hogy mekkora barom vagyok: a rég használt 3D modellezőkhöz hasonlóan valószínűleg a CAD szoftver is hagyja, hogy egy rétegre betöltsek valami segédimage-et. Így is lett:
Oké, megvan a rést kitöltő modell keresztmemszete, nyomtassunk belőle egy vékonyka lapot és próbáljuk a helyére:
Egyrészt kicsit benyúlhatna abba a fránya résbe hosszabban, másrészt nem úgy néz ki, mintha megfelelő lenne a szög. Ha a fotóra húzunk két vonalat, rögtön látszik a bibi:
A modell tabletet tartó síkja egyszerűen túl meredek és így az iPad bele fog ütközni a műszerfalba. A mádosik piros vonal mutatja a korrekt dőlést. Ebből a tapasztalatból lett aztán ez a draft:
Ezt leellenőrizzük valami ráfektetett sík darabbal is, hogy ne csak szemre legyen OK:
Jó lesz. Megvan a számunkra megfelelő keresztmetszet, most jön az, hogy az objektum belsejébe terveznünk kell egy üreget, ahova a mágnesek becsúsznak:
A fenti fotón látható példa 10x10x4 mm-es mágnesekhez készült, ám végül én ezek helyett 5 darab 10x8x30 mm-es mágnest használtam, hogy akkor is biztosan tartson a keskeny csík, amikor satura kell fékezni az autót.
A végeredmény brutális: a tabletet szinte csak csúsztatva lehet leszedni az őt tartó mágnesekről:
Ha szükséged lenne a modellre, megtalálod a Thingiverse-en.
Hétfőig messze vagyok a billentyűzettől, de utána könyörtelenül jön a következő rész, szóval stay tuned!
Update: bár a Thingiverse linken ott van, innen mégis kimaradt, hogy a mountot a kocsihoz egy darab 3M VHB kétoldalas ragasztó tapasztja oda. Ha a Burj Dubai üvegtábláit megtartja, akkor szerintem ide is megfelel majd :)]]>
Érdekes. A nyomtatott tartót hogyan rögzítetted? Tippelek egy gyengébb ragasztót, hogy azért majd el is lehessen adni az autót. Vagy mágnesek rögzítik a műszerfalra is?
Én egyébként kicsit félnék az iPadet ilyen erős mágnesek közelébe tenni. Nem is az állandó mágneses tértől, hanem annak változásától a le és felszereléskor. Flash, LCD hogy hogy nem károsodik?
Te allat!
Kiraly vagy!
Kell nekem is egy ilyen nyomtato!
(Lehet kapni noi mell kemenysegu muanyagot? Szilikon nyomtato?)
Tibb: ugyehogyugye? 🙂
Nagyjából csecs-like rawmat van Ultimakeréknek, PLA Flexible a neve. Van egy tekercsa a polcon, de még nem játszottam vele – ha erre jársz, modellezünk belőle egy célobjektumot, addigra kimaxolom a NURBS skilljeimet.
A mágneses kérdésem hülyeség 🙂
Mágnes tartja az iPad-et? Nem bolondítja meg az elektromos iránytűt?
Nem.
Nem akarok egy reménytelen kötekedő színében feltűnni, de a Neodímium rendszáma a 60-as, a tömegszáma meg valahol 142 és 150 között van, attól függően hogy melyik izotópról beszélünk. 😉
Jogos, fixed, köszi. Ne mentegetődz, teljesen igazad van.