3D nyomtatás: hello Kit!

Preface: ez egy sok angollal kevert morgós #3dprint szakzsargonos poszt csak hozzám hasonló bolondoknak. Az egész csak egy ízelítő akar lenni egy coreXY kit összeszerelésének közepéből, ha végeztem, majd lesz részletes dokumentáló poszt is az egészről. Szóval ha úgy érzed, se füle se farka a szövegnek, az jelen esetben szándékos volt.

Tegnap este fél 11 körül nagy büszkén befűztem az XY gantry szíjait, majd elégedetten elmentem aludni, hogy ma már csak derékszögbe igazítom az egészet, rögzítem a szíjakat azt jónapot.

Ehhez képest a reggel úgy indult, hogy valahogy túl szűknek tűnt az XY gantry alja. Megmértem a 2020-as profilok hosszát, stimmelnek. Megnéztem az AB modulokat és az XY jointokat – mind a kettőben ütközésig van tolva az aluprofil – mi lehet a baj? Tologatom a kocsit, össze-vissza mászkálnak a befűzött szíjak. Nem lesz így jó, kifűzöm mindkét szíjat.

Fél óra doksi olvasás, de nem találom a problémát. Printer CAD modell körbenéz: megvan! Az AB modulokat úgy tervezték, hogy azokban nem szabad ütközésig tolni az aluprofilt. Hogy meddig szabad, azt majd megmondja az X kocsi.

Kilazítom a csavarokat, hátrahúzom az X kocsit ütközésig – a gantry talpa kicsit szétcsúszik, de persze nem egyformán arányosan. Ráadásul az egész böhöm nagy mechanikát baromi esetlenül lehet csak adjusztálni, mert minden akad mindenben, úgyhogy erre kell valami ideiglenes megoldás.

Beszélek Andrissal, ő meséli, hogy Zen3D.hu Zoli a printer gumi lábait használta támasztéknak a gantry tetején és fejjel lefelé szerelte. Zseniális!

Leszerelem a printerről a lábakat, easy-peasy, csak 4 darab M5x10 SHCS csavart kell gyorsan kitekerni. Teszek a csavarokra M5-ös T-nutot, felfordítom a gantryt, felcsavarozom a lábakat, visszatenném a talpára – túl alacsony. A cable management mount 47 mm-re kiáll. Sebaj, majd megemelem a talpakat!

Ebből aztán az alábbi küzdelem kerekedett ki:

  • leszedtem a 4 lábat
  • feltettem a gantryra
  • kiderült, hogy alacsony
  • leszedtem a lábakat
  • terveztem neki 40 mm-es magasító bakot
  • nem találtam M5x50-es csavart, ami rögzíthette volna a bakot
  • terveztem 50 mm-es bakot, ami jó lesz a láb nélkül
  • rájöttem, hogy azt 5 óra printelni → inkább más kell
  • rájöttem, hogy a cable management mount miatt kell ilyen magas → leszereltem a mountot
  • kitaláltam, hogy lábnak jobb lesz egy M5x100 + T-nut combo
  • ha már 100 mm magas, el fog férni a cable management mount is → visszaszereltem
  • kipróbáltam → nem fér el a cable management mount, akad a lábakban → leszereltem a lábakat
  • nekiálltam visszaszerelni a lábakat a helyükre → kiderült, hogy az M5x10 BHCS csavarok nem érik el az M5-ös anyákat – WTF?
  • leszedtem a 4 lábat rögzítő mountot (=12 db M3x20 SHCS csavar)
  • kipecáltam a 4 M5-ös anyát
  • visszacsavartam a lábakat
  • visszaszereltem a 4 lábrögzítő mountot (=12 db M3x20 SHCS csavar)

Szóval most tartok ott, ahol tegnap este 10 körül, azzal a különbséggel, hogy

  • a gantry lábakon áll fejjel lefelé és végre könnyebben lehet majd derékszöget állítani rajta
  • nincs felszerelve a cable management mount

Folytatjuk, stay tuned!

10 thoughts on “3D nyomtatás: hello Kit!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *