3D nyomtatás: mini igásló Josef Prusától

TL;DR: vegyél!

Most hétvégén megy a marylandi Bel Airben, Baltimore és Philadelphia között a 2019-es East Coast RepRap Festival, ahol Prusáék elképesztő printerrel jelentkeztek. A kis dög a Prusa MINI nevet kapta:

Ha a videójuk után még meg kell, hogy győzzelek, akkor itt az én szakzsargon konverterem a specifikációhoz:

  • nyomtatási térfogat = 180 * 180 * 180 mm: az esetek 99%-ában elég. Ha 180 mm-nél hosszabb és olyan széles modelleket nyomtatnál sűrűn, ami átlóban sem fér el a 180*180-as tárgyasztalon, akkor lesz egyedül kevés.
  • Hotend / fűtött tárgyasztal max hőmérséklet = 280 ℃ / 100 ℃: Az ABS-nek ~250 ℃ hotend már elég (sőt, a 280 ℃-os hotend a nylonnal és a polikarbonáttal is elbír, ha arra gerjednél), chamberben a 100 ℃-os heated bed id teljesen korrektül üzemel.
  • bowden drive: talán az egyetlen dolog, ami nem tetszik, mert ettől kicsit macerásabb lesz a retractiont jóra belőni. Az is igaz, hogy a kilógó karos XZ megoldás miatt muszáj volt a tömeget elvenniük a kocsiról.
  • build plate: ettől nincs jobb jelenleg. A PEI brutál jól tart, a levehető rugóacél lapról pedig tökéletesen lejönnek a nyomtatott ojjektumok
  • auto mesh bed leveling: kötelező.
  • opcionális filament runout sensor: ez szerintem szintén musthave. El tudod kezdeni úgy is a printjobot, hogy nem méricskéled, elég lesz-e a nyersanyag. Ha a spool kifogy, akkor megáll a printer, te filamentet cserélsz és megy tovább minden.
  • Ethernet és opcionális WiFi connectivity: erre nagyon kíváncsi vagyok, hogy képes-e kiváltani egy OctoPrintet. Ha igen, az hatalmas piros pont nekik. BTW a Prusa MINIből eltűnik az SD card slot, helyette egy standard USB-be dugható pendrive-ról is tudsz majd printelni.
  • tápegység: 160 Wattos külső (!), minőségi táp, ami azt jelenti, hogy a chamberbe zárásra legérzékenyebb komponenst egyszerűen lepakolhatod a zárt kamra mellé és nem kell izmozni a drótok elvezetésével. A specifikációból jelenleg nem derül ki, hogy 12 vagy 24 V-os a táp, de a gyors felfűtéshez valószínűleg 24 V-osat választottak.
  • teljesen új ARM board és új 65k color, 320x240px LCD-s új UI: nagyon csini és valószínűleg bőven elég gyors és kényelmes is lett. Ráadásul Prusáék nem ülnek a seggükön, hanem folyamatosan jönnek a firware update-ek.
  • TMC2209 Trinamic stepper driverek: ezeknek köszönhetően lesz halk a printer és nincs szükség endstop szenzorokra sem. A stepper driverek “megmondják” a boardnak, ha nagyobb ellenállásba ütközik a léptetőmotor és így érzékelik a mozgáspálya végét (ez az egész stepper motor load measurement sztori baromi érdekes, de ez a post most nem erről szól, ezért most csak ideteszem a magyarázó videó linkjét) .
  • 3 komponenses kit: a komplett nyomtató 3, gyárilag előre szerelt elemből csavarozható össze
  • MK2/2.5/3-nál bevezetett komplett öndiagnosztika, beépített online firmware updater: ezaz, come to mama!

A Prusa MINI a nagytesóhoz képest a direct drive-ot, a multimaterial printinget nem kapja meg és a gyártó nem szállítja ki összeszerelve – nagy eséllyel azért, mert a 3 komponens összecsavarozása messze nem rocket science. Ha printert keresel, ne kérdezz semmi más egzotikumról, hanem menjél és vegyed ezt, mert ár / teljesítmény + minőség viszonyban megint sikerült olyat alkotniuk, amit jelenleg senki más nem tud a piacon.

2 thoughts on “3D nyomtatás: mini igásló Josef Prusától

    1. eFi Post author

      Valóban lehet, hogy nem pont “szakzsargon konverter” lett, de nem tudok minden poszthoz 3D printing kisokost írni 🙂 Csak azokat próbáltam összeszedni, amik a jelenlegi piacon kapható printerek képességeiből nekem fontosak.

      BTW, még 2014-ben csináltam Kelt-nek a newTech Meetupra egy 5 perces előadást arról (slide-ok erre), hogy mi lenne a dream device. 5 évvel később tök érdekes visszanézni, hol tartott akkor ez a világ:

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *