ezt olvasd el. Mielőtt kedvet kapsz és nekiállsz mindenből sous vide verziót készíteni, ezen is érdemes átrágnod magad.
Nemrég egymás után szembejött ez a két, egymásra kísértetiesen hasonlító Kickstarter project:
Majd megtaláltam ezt:
Végül pedig rátaláltam erre az instructables leírásra, ami egy mezei rizsfőző edényt alakít át sous vide masinává. A legutóbbi recepttel eljutottunk addig a pontig, hogy elhatároztam: építek a gyerekeknek egy sous vide gépet.
A teljes kontrollert 13 USD pénzért bedobozolva megkapod az aliexpress.com-on – sőt, ezért a pénzért hűteni/fűteni képes vezérlést veszel, amiből nekünk most elég lesz a fűtő oldal. 13 dollár az a lélektani küszöb, aminél már egyszerűen nem éri meg nekiállni saját embedded elektronikát összehackelni, ha egyszer ennyi pénzért létezik egy ilyen korrektül dobozolt megoldás.
A hardver
Első körben tervezünk az eszköznek egy dobozt:
A drótok bekötéséhez gyártunk fixen a dobozba egy 3 és egy 5 vezetéket fogadni képes
Wago vezetékösszekötő mountot:
A dobozba berámoljuk az alkatrészeket, drótozunk, csavarozunk, aztán jöhet a steak gyártás!
A sült
Bezacskózunk némi marhát egy légmentesen zárható műanyag tasakba (az “igazi” sous vide technika szerint vákumozott, légmentesen zárt csomagolás kell a nyersanyagunknak, egyfelől azért, hogy az aerob bacik szaporodását meggátoljuk, másfelől azért, hogy a nyersanyag ne oxidálódhasson):
A kontrollert összekötjük a rizsfőzővel, a rizsfőzőt feltöltjük vízzel, a vízbe belógatjuk a kontrollerből jövő hőmérőt, a hőmérőnkre rápakoljuk a zacskós marhánkat, majd a marhánkat egy bögrével biztosítjuk, hogy konstansan elmerüljön a cucc:
Mivel marhából gyártunk steaket, ezért 56 fokra állítjuk a kontrollert és hagyjuk, hogy tegye a dolgát, esetünkben ~45 percig:
Az így előkezelt húsokat aztán egy borzasztó forró serpenyőben némi habzó vajra dobjuk:
oldalanként 2-2 percig pörköljük:
végül kiszedjük, picit pihentetjük, és miután konstatáltuk, hogy így sikerült:
befaljuk a fiúkkal ebédre mind.
Szummárium
A fenti megoldástól a boltban kapható konyhakész sous vide eszközök több szempontból jobbak: 0.1 fok pontossággal képesek a hőfok tartására, amit a fűtőközegnek használt víz folyamatos keringtetésével érnek el. Nálunk ez nem játszik: a kis kontrollerünk ugyan 0.1 fok pontossággal mér, ám szabályozni 1 fokos precizitással képes. Ettől függetlenül hidd el nekem, hogy a hibát még nem éreztük meg a steakek ízén.]]>
Nem rossz! 🙂 Mutatom az advanced hussuto DIY cuccot : http://www.instructables.com/id/How-to-Build-Your-Own-BBQ-Barrel/
Szomszedom megepitette, sajat kontrollert is programozott hozza, Pulled Pork hamburger, DIY szosszal, hajanli 4-kor inditotta be, 16 ora alatt keszult el, de elmondasa szerint olyan puha lett hogy fog nelkul is siman lehetett volna enni 🙂 Talan erre meg jobban hasonlit az ove –
Nem semmi, szép lett a doboz. Hanyadik verzió lett a végleges? Mi baj volt a zöld kiadással?
A fekete doboz, amiket a késztermékes fotókon látsz, a 2. verzió, a zöld már a 3.-4. iteráció, szóval azzal nincs semmi baj (a fekete volt kéznél a fotózáshoz, azt építettem a fiaimnak). Szerintem a 4. verzió már készen van, bár még nem szereltem bele az összes komponenst – ha a héten lesz időm, akkor kiderül.
Sokszor küzdöttem már a vezetékközösítéssel – ez a Wago mount nagyon korrekt megoldásnak tűnik egyelőre.
Pingback: Sous vide tojás | eFi.blog
Pingback: A tökéletes sous vide tojás nyomában | eFi.blog
Nyamm!
Jól néznek ki ezek a husik.
És a tojások se semmik! Az általad linkelt harmadik projekt bemutatkozó oldalán van egy videó, abban ők 63 fokon főzik 1 órán keresztül. Próba -> cseresznye!
63 fok 1 óra is megvolt, de ott a fehérje nekem még az ehetetlenül gusztustalan kategória. Végigcsináltam ugyanezt 64, 66, 68 fokon 30-45-60-75 perces lépésekkel, így adta ki nekem a 68 fok 60 percet. Egyébként ha szép lágytojás-keménytojás átmenetet akarsz nem kiszáradt sárgájával, akkor normálisan 6 percig főzve nagyjából jó eredmény születik 🙂
Azért én a rendes vákuumozást nem hagynám ki a buliból, egyrészt az egészségügyi megfontolásokból ugye, másrészt meg a gasztronómiai szerepe miatt. Illetve a víz keringetésére is kitalálnék valamit – nem hiszem, hogy nagy kaland lenne barkácsban is, egy akváriumi keringető gondolom megtenné – sokkal egyenletesebbé tenné a melegítést.
Vákumozni vákumozom én is a zacskókat, a ziploc zacskó csak végszükség esetére van. Persze megoldható a keringetés is, de az majd egy 2.0 verzióban – stay tuned 🙂
Pingback: 3D nyomtatás: főzzünk hőkamrát | eFi.blog