Dension Gateway Lite adapter van beépítve már régóta. Ez egy iPod/iPhone/iPad illesztés a kocsi audiorendszeréhez. Az autó gyári hangrendszere CD váltónak látja az eszközt, így szólaltatva meg az arról érkező hangot. A Dension cucc átveszi az uralmat a kocsi kormányára épített audio vezérlő gombok (track forward és reverse) felett, így a kormányról léptethetem a Dension gateway-re dugott i* eszközön a lejátszási listát.
A Dension kütyüből egy régóta standard 30 tűs Apple dokk csatlakozó áll ki – ezt én egy Brodit autós dokkolóba csatlakoztatva használtam: a telefont tartja a dokkoló, a Dension felől érkező drót pedig tölti a készüléket, plusz rögtön össze is kapcsolja az autó audio rendszerével. Ez közel Nirvana volt – egészen 2012 október végéig.
Ekkor ugyanis gondolt egyet az Apple és lecserélte a 30 tűs dokk csatit egy kisebbre, megborítva ezzel a fenti megoldást. Hála az égnek kiadtak egy 30 tűs konnektor → új Lightning konnektor konvertert, amely egyrészt patent módon illeszkedik a Dension kábel végére, másrészt a Dension eszközt az átalakítóval a telefonra csatlakoztatva az audio illesztés változatlanul megmaradt. Ez szuper, már csak az új telefonnak kellene új dokkot találni – és itt jön rögtön a 3D nyomtatás.
A Brodit tartó ügyesen összerakott szerkezet. A dokk felfüggesztéséhez ugyanazt a mechanikus megoldást használják, amit a legtöbb GPS gyártója – egy forgatható talpra csavarozódik fel a dokkoló:
A telefont a dokkban tartó oldalsó támasztékok egy okos csúszkás megoldással rögzíthetőek, ami lehetővé teszi, hogy tokban levő készülékek is elférjenek az így kialakított állítható sínben.
A feladat tehát csupán annyi, hogy
- ki kell találni egy tokot a régi kábel + az új konverter számára
- elő kell állítani a régi dokk furatos talpának pontos mását
- a két komponenst “össze kell hegeszteni” a modellen
- ki kell nyomtatni a végeredményt
Kora este letettem a melót és neki is láttam. Első körben a kábel foglalata készült el, amiből nyomtattam egy tesztpéldányt, hogy lássam, mennyire passzol a két egymásba ültetett csatlakozóhoz:
Szuper! Nagy lelkesen neki is láttam a dokkoló hátlapját elkészíteni és “hozzáragasztani” a kábeltartóhoz:
Ez így egész jó addig, amíg az ember nem tanul meg az Ultimakerhez hasonló elven nyomtató szerkezetek fejével gondolkodni. Ugyanis ha a fenti modellt a kábeltartó talpára állítva nekiállok kinyomtatni, a csavarokat tartó hátfal részt a printer képtelen lesz kinyomtatni, mivel a nyomtatás során az a levegőben lóg, tekintve hogy alatta semmiféle támaszték nincs. Ezt nem felismerve hagytam magára szerencsétlen printert, aki a 47. perc környékén kezdte elrontani az objektumot:
A fenti probléma a por alapanyagból dolgozó, rettenet pénzbe kerülő printereknél eleve nem áll fenn, hiszen ott a nem megolvasztott por adja magát a támasztékot. Extruder típusú printeréknél is vannak erre kísérletek: két nyomtatófejet használva kétféle műanyaggal nyomtatni, ahol az egyik csak a támaszték szerepét töltené be. Nekem az egyféle anyaggal nyomtatás is kihívást jelent még, így most inkább más utat keresünk.
Némi CAD-es küzdelemmel gyártottam hát a hátfalnak szépen ívelő támasztékot:
Amint ez megvolt, neki is láttam újra a printnek és újabb 47 perc után már jött is az újabb hiba: a lekerekített szélű csatlakozó tartó nem ad elég támasztékot a függőlegesen nyomtatott tárgynak és a nyomtatás során a hátfal kezdésekor egyszerűen elborult a tárgyasztalon:
Ekkor jutott eszembe, hogy nagy eséllyel erre találták ki a “raft”-ot. A raft lényegében egy rács, amit az objektum első rétege alá nyomtat a printer az első réteg méreteinél valamivel nagyobb szélességben pont azért, hogy az ilyen instabil printeket kicsit nagyobb talapzatra állítva stabilizálja. A raft a nyomtatás végeztével egy textilkéssel könnyedén eltávolítható.
Az ötletet újabb, már késő éjszakába nyúló print követte, ezúttal sikerrel:
Leszedtem a raftot, majd összecsavaroztam az új dokkot a régi oldalsó elemeivel:
Passzol bele a telefon is:
Irány az autó, helyére csavarozzuk és megnézzük kábellel:
Kész! Végül a telefon dokkolva:
Mindez elkerülhető lett volna, ha egyszerűen rendelek egy
iPhone 5-höz gyártott dokkolót a Brodit-tól, de egyrészt az 20kHUF körüli agyament árban mozog, míg a DIY projectünk kb. 3*200 HUF anyagköltségből készült el, másrészt hol lenne abban a jól végzett munka öröme?
Ha kedvet kaptál és az átalakító neked is segítene, az STL file a forrás
ViaCAD CAD file-lal együtt kint van a
Thingiverse-en. Have fun!
Nyugi, a sorozatnak nincs még vége, van bőven miről írni. Egyrészt csomó gyártandó dolog van már a fejemben, másrészt a modelleket előállító sokféle alkalmazásról még csak szőr mentén beszéltünk, ráadásul tuning recept is akad még bőven (a
tuningos poszt megírása óta már a második hack-on vagyok túl :)). Szóval továbbra is csak azt mondhatom: stay tuned, ha te is hozzám hasonló gyerekes izgalommal állsz a témához!
]]>
wow 🙂
kíváncsi voltam, mit fogsz nyomtatni végül
nem hazudtoltad meg magad, hasznos és iCucc 😉
reSPekt
(nincs humorérzéke a “milyen nap van most” felismerődnek, nem fogadta el sem a “zsúfolt”, sem a “fárasztó” jelzőket, és akkor még finom voltam 😉 )
Nagyon szuper!
Bérnyomtatást is fogsz vállalni, vagy csak saját projektek lesznek?
Krakkóból haza bérnyomtatni kicsit macera lenne, de ha mondod, hogy mi kell, megnézzük, hogy mit lehet tenni 🙂
Szuper, de a csavarfej süllyesztékét jobban is megcsinálhattátok volna. Vagy csak a fotón látszódik úgy, hogy a letörés pengevékonyságú és rojtos?
Mi ez a királyi többes? 🙂
A fotó csal, nem vékony az, bár kétségtelenül egy kis szemetet termelt oda az Ultimaker, de azt utólag könnyű leküzdeni.
Hihetetlen jó ez a 3D nyomtatas sorozatod eFi, bár a fele nekem kínai, de állati profin nyomod!! respekt!
Köszi szépen 🙂
Imádom a sorozatot eFi, nagyon jó így “elsőkézből” látni, hogy hogyan áll a 3D nyomtatás világa! (Bevallom, sokkal egyszerűbbnek hittem korábban.)
Keep up the good work! 🙂
Kristof
Köszi Kristóf! Igaziból van ám olyan layer, ahonnét sokkal egyszerűbb ám, csak az nem korrelál a földi DIY halandó pénztárcájával 🙂
Pingback: 3D nyomtatás: az Apple Lightning connector esete az Ultimakerrel « eFi.blog
Szia ugyes vagy en is szertnek nekiallni es csak most gyujtom az infot,eleg neheznek tunik minden,valami velemeny hol nezzek utana ?
Lehel: a magam részéről ezt a feedet tudom javasolni: https://fns.pappito.com/category/3d-print/
http://www.3ders.org/3d-printing-basics.html