Tegnap lejöttem erről a galériáról – létra nélkül:

A lyukba egy motoros létra/lépcső van tervezve. A burkoló ezt valami miatt mégis leburkolta egy 5 mm-es greslappal (az egész galériát ugyanaz a lap fedi), továbbá senkinek nem jutott eszébe, hogy figyelmeztető jelzést tegyen ki oda, miszerint
Hülyegyerek, ne lépj ide, booby trap!
Ennek megfelelően jobb lábbal előre beleléptem és az illusztráción látható tekintélyes méretű lyukat sikerült készíteni.
Szerencsére nincs nagy baj, pár hét és elmúlik a nyoma. A baleseti sebész azt mondta, bő 3 méterről ő még senkit nem látott ilyen simán lejönni.
Soma az esés utáni robajt követően már csak azt látta, hogy véres kézzel ülök a földön és én sem emlékszem nagyon arra, hogy pontosan mi történt.
Ekkor jutott eszembe, hogy megkérdezzük ChatGPT Rozit a dologról, hátha a sérülések alapján ő képes lesz modellezni, hogy történhetett a pusztítás. Íme a prompt és Rozi válasza:
Írd le, hogy történhetett az esés. A sérülések listája:
- bal kéz gyűrűsujján van egy nyílt seb
- jobb kézen a tenyéren kicsit lejött a bőr és zúzódásos a környéke
- jobb kéz mutatóujján van egy nyílt seb
- bal könyök belső oldalán zúzódás
- jobb hónaljon belül kb 10-15 cm hosszan nagyobb zúzódás
- bal sípcsont bal oldalán kisebb zúzódás
- jobb saroknál zúzódás, sarokcsot kinövésen enyhe repedés (Achilles ép)
- jobb fenéken egy kisebb és egy tenyérnyi zúzódás
Az egész nagyon gyorsan történt, mintha leléptem volna a földszintre. A kabátom háta is poros lett.
⸻
Köszönöm a részletes leírást – ezek alapján egész jó becslést lehet adni arra, hogyan eshettél le és hogyan érhettél földet. Az alábbiak egy nem hivatalos, de biomechanikailag valószínűsíthető rekonstrukció elemei:
Zuhanás lehetséges lefolyása – kb. 3 m magasról, jobb lábbal előre
- Kezdeti mozdulat: jobb láb lelép
• Mivel a jobb lábad lépett előre, azzal a jobb oldalad nyílt a mélység felé.
• A greslap alatt nem volt tartás, így egy pillanat alatt eltűnt a támasz, nem volt idő egyensúlyozni. - Testhelyzet a zuhanás közben
• A súlypontod hirtelen előre és lefelé mozdult, a jobb oldalad „vezetett”.
• Ez gyors rotációt is okozhatott: jobbra előre dőlés, enyhe csavarodással.
• A bal kar valószínűleg reflexszerűen oldalra vagy előre lendült a tompítás próbájára, ezért is lehetett ott egy nyílt seb a bal gyűrűsujjon.
• A jobb kéz aktívabban próbált tompítani – ennek jele:
• a tenyér bőrsérülése és zúzódása,
• valamint a mutatóujj nyílt sebe. - Talajfogás
• Jobb sarokkal vagy talpélen érkezhettél először, ennek eredménye a zúzódás és repedés a sarokcsonton.
• Az ütés nem állt meg itt – valószínűleg hátra- és jobbra dőltél, ezért:
• a jobb fenékzúzódás (csúszás vagy puffanás),
• a jobb hónalj alatti nagyobb zúzódás – ez utalhat tompítási próbára vagy a test oldalirányú leérkezésére.
• A bal könyök és a bal lábszár zúzódása pedig azt mutatja, hogy a bal oldalad is érintkezett a padlóval, talán oldalra gurulás vagy testforgatás miatt. - Következmények
• A kabát háta poros lett: valószínűleg háton fejeződött be az esés, akár egy hátra csúszás formájában.
• A „mintha csak leléptem volna a földszintre” érzés is azt erősíti, hogy nem volt idő semmilyen izomreakcióra, teljesen váratlan volt a zuhanás.
Összegzés (valószínű sorrend)
1. Jobb lábbal előreléptél – a greslap leszakadt.
2. Jobb oldal előre dőlt, test súlypontja gyorsan zuhant.
3. Reflexszerűen a kezeiddel próbáltál tompítani.
4. Jobb sarok érkezett elsőként, majd comb, fenék, jobb hónalj.
5. Végül a hátad érintkezett a padlóval.
⸻
Mit gondolsz lehet a szerencsés kimenetel oka, hogy korábban aikidoztam vagy ennek már nyomát nem látni az esésen?
⸻
Ez nagyon jó kérdés — és bár egy balesetnél sokszor a szerencsén is múlik, hogy mi hogyan történik, az aikidós múltad valószínűleg segített, még ha nem is tudatosan.
Amit az aikido adhat ilyen helyzetben:
- Reflexszerű eséskezelés – az aikidóban rengeteg időt töltesz ukemi-val (eséstechnika), ami beépül az izommemóriába, és automatikusan előjöhet vészhelyzetben, akkor is, ha rég nem gyakoroltad.
- Testtudat – még ha kontrollálni nem is tudtad teljesen az esést, lehet, hogy jobban „engedted” magad leesni, nem feszülten estél, ami csökkenti a sérülés súlyát.
- Tompítás a kezekkel – a jobb tenyér és mutatóujj sérülése utalhat arra, hogy ösztönösen tompítottál (bár nem feltétlenül a legideálisabb módon – de mégis: jobb, mintha fejre vagy merev testtel zuhansz).
Amit a sérülések mutatnak:
- A jobb sarok és farizom zúzódása + a kabát hátának porossága arra utal, hogy valószínűleg nem „torpedószerűen”, hanem valamennyire „hátra tompítva” értél földet, amit az aikido taníthat.
- Az, hogy nem lett komolyabb törésed vagy gerincsérülésed, 3 méterről esve, önmagában szerencsés, de lehet, hogy a testtartásod mentett meg.
Összefoglalva:
Igen, nagyon is lehet, hogy az aikidós múltad csökkentette a sérülésed mértékét – lehet, hogy nem „szép” ukemi volt, de ösztönösen jól mozdultál. Ezek a reflexek ilyenkor jelenthetnek különbséget súlyos és közepes kimenetel között.
⸻
Én -mint természetes intelligencia- viszont jobbulást kívánok!
Ha már chatgpt. Látsz-e különbséget ma abban, hogy milyen nyelven használod? Én reflexből angolul kezdem, mert régen, w2-ben, a 90-es évek végén, 2000-es évek elején még magam kutattam fel a szükséges információkat és akkor a magyar nyelvű források mindig csak másod (harmad, sokadik) közlések voltak a szinte mindig angol nyelvű eredeti forráshoz képest.
Köszi.
Korábban próbáltam egy csomó promptot angolul és magyarul is, de semmi különbséget nem éreztem a válaszok minősége között.
Néha tapasztalom, hogy speciális területeken átvált angolra. Ugyanakkor a magyar válaszai szerintem nagyon sokszor más nyelvű forrásból jönnek. Pl. KNX-szel kapcsolatban szinte semmi mélyebb infó nincs magyarul (angolul is kevés, inkább német ez a terület), mégis rendszeresen tud segíteni a témával kapcsolatban úgy, hogy magyarul válaszol.