A probléma
Számos öntözéssel foglalkozó cég forgalmaz csepegtető öntözéshez tervezett kis műanyag mütyüröket – mütyürök alatt most a 3-4 mm átmérőjű vékony öntözőcső különböző irányba történő elágaztatását megoldó műanyag bizbaszokat értjük. Egyfelől ezek a kis műanyag izék meglepően drágák (pl. egy 10 db-os “T” osztó csomag eléri az 1000 HUF-os szörnyeteg árat), másrészt mindig abból az elemből fogyunk ki, ami épp kellene, de nincs otthon.
Hogy plasztikusabb legyen, amiről beszélek, itt van példának a Gardena “X” eleme, ami 4 csövet képes összekötni:
A megoldás
Természetesen nyomtatni fogunk – az alábbi megoldás a Gardena által forgalmazott 3/16″-os csőhöz passzol.
A tapasztalatom az, hogy ebben a mikrovilágban, ahol a tizezmilliméterek számítanak, sajna az extruder típusú printerek nem túl precízek. Hiába mérem meg 0.1 mm pontosan tolómérővel a belső csőátmérőket és tervezek ennek megfelelően a CAD-ben csatlakozást, a kinyomtatott bigyók rendszerint valamivel kisebbek lesznek, köszönhetően az extruder fejből kilépő 0.4 mm vastag olvadt alapanyagnak.
Sebaj, akkor tapasztalati úton kell megtalálni a megfelelő méretet. Nekiálltam kis mintákat nyomtatni és belepróbálni a 3/16″-os mikrocsőbe, és az lett a végeredmény, hogy a 5.6 mm külső átmérővel nyomtatott 3 mm belső átmérőjű csövek megfelelőnek bizonyulnak.
Agyaltam egy kört azon is, hogy a Gardena csatlakozókhoz hasonlóan készítsek-e a csővégekre bordázatot. Pár próbálkozás után feladtam, tekintve, hogy a bordák igen bénára sikerültek és itt inkább fontos a precíz zárás, mint a bordázottság (=úgyis kicsi a nyomás).
Végül ez lett a próbálkozások végeredménye:
Egy ilyen szett cirka 40 HUF anyagból áll elő, azaz a legdurvább “X” elem is megáll 10 HUF pénznél, ami azért a bolti bő 10x-es árhoz képest már elgondolkodtató.
STL file-ok a
Thingiverse-en, VIACAD forrásfile-ok
itt.]]>
Pingback: #182. Zsebtükrös egér adás – Meti Heteor