telefon
time lapse rögzítő alkalmazás
kameraállvány
kameraállvány-kompatibilis telefontartó
Ebből szinte minden van a boltban, de az
utolsó túl sok utánajárást igényel, vagy egyszerűen csak drágának találjuk, vagy épp nem felel meg azért, mert mi nem akarjuk a telefont védő keretet minden timelapse mozi kedvéért lecibálni a készülékről. A hazainak amúgy is jobb az íze, lássunk hozzá!
Az egész tokozás nem egy nagy dolog. Kell nekünk egy nyitott doboz, aminek az aljában elfér egy 1/4″-es vagy egy 3/8″-os anyacsavar, attól függően, hogy milyen menetű kameraállvánnyal rendelkezünk. Persze akár le is gyárthatnánk a fotós cuccoknál használt
Whitworth UNC menetet direkt a műanyag modellbe, de az egyrészt nem elég tartós, másrészt nálam pont van egy marék 3/8″-os anya, így inkább annak készítünk ágyat (update:
morcosmackó commentjében ott egy link a sokféle menet szabványról, többek között az általam ezidáig nem ismert 20-as (=1/4″) és 16-os (=3/8″)
UNC (=UNified Coarse) menetről is, melyet a fotósállványokon használnak szemben a Whitworth menettel, amit én olvastam valahol):
A modellt iPhone 5-re gyártottam – a kis dobozkában egy szűz telefon lötyög, de az általam használt noname átlátszó védőtokkal pont passzol a lyukba.
Mivel ez viszonylag sok molesztálásnak kitett tárgy lesz (=ki-be nyomkorásszuk a telefonunkat), így érdemes az infill rate-et 100%-ra állítani nyomtatás előtt, hogy az így definiált teljes kitöltéssel egy strapabíróbb tárgy készülhessen (én az első változatot kísérletnek szántam, ezért ott beértem 20%-os kitöltéssel, de az is kellően merev, így most is azt használom, nem nyomtattam újra). Ilyen lett egy kis molyolás után a mű:
Az anyacsavart a helyére tolva egy GorillaPodon pedig így várja a következő printet:
Ha te is iPhone-t használnál a feladathoz, akkor tudom ajánlani a Glif nevű iPhone állványát kitaláló srácok
Frameographer nevű 3 USD-ba kerülő timelapse gyártó alkalmazását:
Végül pedig ha a modell kellene, szedheted a
Thingiverse-ről.]]>
Whitworth, nem pedig “Withworth”.
Ráadásul a fényképezőgépek illetve állványok menete nem az, hanem UNC (az más kérdés, hogy a kettő majdnem kompatibilis, de szinte biztosan egymásba erőltethető).
Ha meneteket gyártasz, ez egy hasznos oldal:
http://www.gewinde-normen.de/index.html
Köszi, ez hasznos lehet még.